Konspekty zajęć 2020/2021 ZSP6

 Scenariusz zajęć zintegrowanych  

klasa III 

TEMAT BLOKU: Biała zima 

Temat dnia: W krainie śniegu i lodu 

Wielozdaniowe wypowiedzi na temat krajobrazu i warunków życia na Grenlandii na podstawie samodzielnie przeczytanej lektury „Anaruk,chłopiec z Grenlandii”. Praca z mapą i globusem. Wielka litera w nazwach geograficznych. Zapisywanie skojarzeń związanych z lekturą. Zadania i ćwiczenia praktyczne z termometrem. Porównywanie wartości temperatury. 

Cele lekcji:  

Przewidywane osiągnięcia ucznia: 

-wypowiada się pełnymi zdaniami na podany temat, 

-wyszukuje w tekście informacje na podany temat, 

-zna treść lektury, 

-czyta mapę i globus, 

-potrafi zapisywać wyrazy wg alfabetu, 

-posługuje się termometrem,  

-oblicza różnice między wskazaniami termometru, 

-porównuje wartości temperatur, 

 

Pytania kluczowe: 

Dlaczego niektórzy ludzie lubią wyprawy na obszary podbiegunowe? 

W jakich sytuacjach potrzebna jest umiejętność odczytywania wskazań termometrów? 

Metody pracy: 

-metody oparte na posługiwaniu się tekstem, 

- metody oparte na praktycznym działaniu uczniów, 

- 

 

Formy pracy: 

- praca zbiorowa 

- praca indywidulana 

- praca w parach, 

 

Środki dydaktyczne: 

mapa, globus, tablica interaktywna, prezentacja multimedialna, termometr pokazowy, zeszyt OK, karty pracy, podręcznik 

 

Materiały wykorzystane na zajęciach zostały umieszczone na padlecie. 

 

Przebieg zajęć: 

Nauczyciel w czasie zajęć  korzysta z ruletki do wyboru ucznia.  

Uczniowie nie zgłaszają się. 

 

1.Uczniowie wypisują w parach, na kartkach  10 wyrazów-skojarzeń związanych z lekturą. Zapisz je w kolejności alfabetycznej. 

2. Wybrane pary odczytują zapisane wyrazy. 

3.Wykreślanie wyrazów- zadanie na tablicy interaktywnej. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i wykreśla wyraz. 

3.Wielozdaniowe wypowiedzi  na temat warunków życia na Grenlandii po przeczytanej lekturze. 

4. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu informacyjnego   

Podręcznik ‘”Elementarz odkrywców klasa 3” str.7   

Multibook „Elementarz odkrywców klasa 3 semestr II” 

 

5.Praca z mapą i globusem. 

Uczniowie odszukują bieguny, obszary podbiegunowe, Grenlandię. Określają położenie Antarktydy i Arktyki. Określają cechy Grenlandii jako wyspy. 

Uzupełniają kartę pracy z globusem. załącznik1  

 

6.Przedstawienie i omówienie prezentacji „Razem z Anarukiem zwiedzamy Grenlandię” 

 

7. Przerwa śródlekcyjna 

Rytmiczne karaoke” 

 

8. Indywidualne odpowiedzi na wylosowane pytanie. Nauczyciel korzysta z patyczków OK 

Co zapamiętałeś z lektury? 

9. Przypomnienie budowy termometru 

10. Odczytywanie wskazań termometru 

8.Wykonanie karty pracy – załącznik 2 

9.Podsumowanie zajęć 

Udzielanie odpowiedzi na pytania kluczowe przez chętnych uczniów. 

 

Temperatura uczuć załącznik 3 – Każdy uczeń otrzymuje jeden termometr i zaznacza temperaturę własnych uczuć po dzisiejszych zajęciach zgodnie z zasadą: 

               C- jest mi obojętne,  

powyżej 0C - uczucia pozytywne ,  

poniżej  0C - uczucia negatywne. 

Omówienie i uzasadnienie swoich odczuć. 

 

Kończenie zdania: Dzisiaj nauczyłem się /nauczyłam się….. 

 

 

  

                                                                                                          Henryka Elias 


 

załącznik 1                                              biegun……………………….A 

   biegun………………….A 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            biegun………………………A 

 

biegun…………………………..A 

załącznik 2 

Zad.1                                                               Zad. 2 

Odczytaj i zapisz temperatury                         Zaznacz temperaturę na  

wskazane na termometrach.                             termometrach.  

 

termometr[1]            termometr[1] 

………………         ………………..                  25°C                          - 12°C 

 

Dzień tygodnia 

                temperatura  

poniedziałek 

8°C 

wtorek 

5°C 

środa 

- 4°C 

czwartek 

0°C 

piątek 

- 10°C 

sobota 

- 3°C 

niedziela 

2°C 

 

Zad. 3 

Z tabeli umieszczonej powyżej odczytaj, którego dnia było najzimniej. 

A) poniedziałek B) środa C) piątek D) niedziela 

Zad. 4 

Którego dnia było najcieplej? 

A) poniedziałek                 B) wtorek            C) piątek                 D) sobota 

Zad. 5 

Jaka jest różnica temperatur zmierzonych w poniedziałek i w niedzielę? 

A) 4˚C B) 6˚C            C) 14˚C  D) 16˚C 

 

Zad. 6  

Uporządkuj temperatury podane w tabeli od najniższej do najwyższej. 

 

………………………………………………………………………………… 

załącznik 3 

 

 

 


Konspekt lekcji

 

Imię i nazwisko: Hanna Koniorczyk

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Kornela Makuszyńskiego w Wodzisław Śląski

Przedmiot: Język polski

Klasa: IV

Temat: W grupie raźniej.

Cele lekcji: Dowiem się, co to jest grupa podmiotu i grupa orzeczenia

Uczeń:

·         Zna pojęcie podmiotu i orzeczenia

·         Potrafi wskazać podmiot i orzeczenie w zdaniu

·         Wie, co to są określenia i do czego służą

·         Potrafi wskazać grupę podmiotu i grupę orzeczenia

Cele lekcji w języku ucznia:

·         Przypomnę sobie, co to podmiot i orzeczenie

·         Będę umiał/a wskazać podmiot i orzeczenie w zdaniu

·         Będę wiedział/a, co to są określenia i do czego służą

·         Będę umiał/a wskazać grupę podmiotu i grupę orzeczenia

Pytanie kluczowe:

Jak utworzyć grupę podmiotu i orzeczenia?

Nacobezu (Kryteria sukcesu):

·         Podam informacje dotyczące podmiotu i orzeczenia

·         Będę umiał/a wskazać podmiot i orzeczenie w zdaniu oraz określenia

·         Przyporządkuję poszczególne określenia do odpowiednich grup: podmiotu i orzeczenia

·         Będę wiedział, co to jest grupa podmiotu i grupa orzeczenia

·         Utworzę zdanie rozwinięte

Metody i techniki: burza mózgów, gry interaktywne, ćwiczenia praktyczne, metoda eksponująca, metoda świateł, praca indywidualna.

 

 

Przebieg lekcji:

  1. Przywitanie.
  2. Przedstawienie celu lekcji w języku ucznia.
  3. Wyświetlenie kryteriów sukcesu (nacobezu)
  4. Ćwiczenie wprowadzające. Uczniowie przyporządkowują wyrazy do odpowiednich grup tematycznych „podmiot” i „orzeczenie”, Ćwiczenie dostępne tutaj
  5. Ćwiczenia nawiązujące do celów lekcji:

·         Zapoznanie się z Nową wiadomością – Słowa na start 4, s. 319

·         Rozwijanie zdań za pomocą określeń i zapisanie ich w zeszycie. – ćw. 1/318

·         Podkreślanie podmiotów i orzeczeń w zdaniach i oddzielanie pionową kreseczką grupy podmiotu od grupy orzeczenia. – ćw.2 i 3/319

·         Pytanie kluczowe: Jak utworzyć grupę podmiotu i orzeczenia?

·         Wylosowany uczeń wymyśla podmiot, pozostałe chętne osoby podnoszą rękę i dopowiadają określenia, tworząc tym samym grupę podmiotu. Analogicznie z orzeczeniem. Losowanie znajdziesz tutaj

·         Tworzenie zdań pojedynczych rozwiniętych. Wyodrębnianie grup podmiotu i orzeczenia. – ćw.4/319

Odpowiedź na temat lekcji (pytanie kluczowe): Jak utworzyć grupę podmiotu i orzeczenia?

  1. Ćwiczenie „Po dzisiejszej lekcji potrafię…” Podsumowanie lekcji poprzez zaznaczenie przy kryteriach sukcesu odpowiednich kolorów (metoda świateł). Znajdziesz tutaj.

Materiały: „Nowe słowa na start! 4” - multibook, OneNote, learningapps.com, voki.com, wheeldecide.com

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz