Szkoła Podstawowa nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2
Konspekty z zajęć 2020/2021
Scenariusz lekcji biologii w klasie
piątej
Treści
podstawy programowej:
I. Organizacja i chemizm
życia. Uczeń:
1) przedstawia hierarchiczną organizację budowy organizmów
4)dokonuje
obserwacji mikroskopowych komórki (podstawowej jednostki życia), rozpoznaje (pod
mikroskopem, na schemacie, na zdjęciu lub na podstawie opisu) podstawowe elementy
budowy komórki (błona komórkowa, cytoplazma, jądro komórkowe, chloroplast, mitochondrium,
wakuola, ściana komórkowa) i przedstawia ich funkcje.
II.
Planowanie i przeprowadzanie obserwacji oraz doświadczeń; wnioskowanie w
oparciu o ich wyniki. Uczeń:
4) przeprowadza obserwacje mikroskopowe i makroskopowe preparatów świeżych i trwałych
Cel
ogólny:
Zapoznanie uczniów z elementami budowy komórki
zwierzęcej i określeniem ich funkcji.
Cele
szczegółowe:
1.
Wiadomości:
Uczeń:
- wie, że
podstawową jednostką życia jest komórka
-
zna różnorodne kształty komórek zwierzęcych
2.
Umiejętności:
Uczeń:
- rozpoznaje poszczególne elementy komórki zwierzęcej
- potrafi omówić budowę komórki zwierzęcej
-
potrafi rozróżnić organelle komórki zwierzęcej
-
rozumie znaczenie i określa funkcje poszczególnych organelli w komórce
zwierzęcej
3.
Postawa:
Uczeń:
- rozwija
dociekliwość poznawczą otaczającego świata
- uczy się komunikacji w zespole, współdziałania,
rozwiązywania problemów
- precyzyjnie omawia i uczy się słuchania innych
- formułuje wnioski
oparte na obserwacjach
Metody:
pogadanka, pokaz, obserwacja mikroskopowa, quiz,
skrzynka pytań, burza mózgów
Forma
pracy:
-indywidualna, grupowa, układ ławeczek w jakim siedzą
uczniowie umożliwia pracę w grupach.
Środki
dydaktyczne:
- multimedialny atlas anatomiczny, rzutnik i tablica
interaktywna
- podręcznik i zeszyt ucznia
- mikroskopy, preparat mikroskopowy komórki zwierzęcej ( jaja kurzego)
-
szkiełka podstawowe i nakrywkowe, zakraplacze, patyczki higieniczne
do pobrania nabłonka
- karteczki
-
karta pracy
FAZA
WPROWADZAJĄCA:
1) Powitanie uczniów
2) Czynności organizacyjno – porządkowe
3) Przypomnienie w formie burzy mózgów informacji z
poprzednich zajęć dotyczących składników chemicznych organizmów.
4)
Ocenianie przez całą lekcję. Nauczyciel wyjaśnia, że za każdą prawidłową
odpowiedź uczeń otrzyma karteczkę. Zebranie dwóch karteczek jest równoznaczne z
otrzymaniem plusa za aktywność. Sześć plusów to ocena celująca z aktywności na
lekcji.
5) Nauczyciel podaje temat lekcji i określa jej cele.
Nawiązanie
do tematu:
Komórka
jest najprostszą formą zdolną do życia. Komórki budujące organizm ciągle
pracują wykonując wiele czynności życiowych. Różnorodność komórek najłatwiej
poznawać oglądając je pod mikroskopem dlatego
na lekcji będziemy dokonywać obserwacji mikroskopowych.
FAZA
REALIZACYJNA:
Temat
lekcji :
Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w
zeszycie.
Temat:
Budowa komórki zwierzęcej - obserwacje mikroskopowe.
Nauczyciel
nawiązuje do tematu, prosi uczniów o przypomnienie definicji komórki. Następnie
zadaje pytanie: „Co oznacza stwierdzenie, że komórka
jest podstawową jednostką budującą żywy organizm?” Oczekiwaną odpowiedzią jest to, że komórki
budują wszystkie żywe organizmy bez względu na to, czy jest to organizm zwierzęcy,
czy roślinny. Wraz z uczniami przypomina hierarchiczną budowę organizmu
wielokomórkowego.
Nauczyciel wyjaśnia, że kształty komórek
zwierzęcych są różnorodne, zależą
od funkcji jaką pełnią w organizmie. Nauczyciel ( korzystając z Multibooka wyd.
Nowa Era ) wyświetla kształty różnych rodzajów komórek zwierzęcych
i omawia.
Korzystając z Multimedialnego Atlasu Anatomicznego wyd. Nowa Era nauczyciel
wyświetla obraz komórki zwierzęcej i przedstawia poszczególne organelle oraz
omawia ich funkcje w komórce. Prezentuje film przedstawiający budowę przestrzenną komórki zwierzęcej. Uczniowie
analizują schemat budowy komórki w podręczniku, czytają na głos funkcje
organelli komórkowych analizując ilustracje. Nauczyciel proponuje uczniom
ćwiczenie interaktywne na podstawie wyświetlanych wybranych organelli uczniowie
starają się podać nazwę i funkcję danego elementu komórki ( Multimedialny Atlas
Anatomiczny wyd. Nowa Era).
Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy uzupełniają zeszyt ćwiczeń – zadania
dotyczące budowy komórki zwierzęcej.
Nauczyciel prezentuje uczniom preparat
mikroskopowy przedstawiający komórkę zwierzęcą, uczniowie po dokonaniu
obserwacji wykonują rysunek
w zeszycie starając się zaznaczyć poznane elementy komórki.
Nauczyciel dyktuje uczniom zadanie;
Oblicz jakie było powiększenie obserwowanego preparatu w mikroskopie
na podstawie podanych wartości okularu i obiektywu.
Uczniowie obliczają wg wzoru: okular x obiektyw = powiększenie.
Nauczyciel rozdaje uczniom szkiełka
podstawowe, nakrywkowe, zakraplacze, patyczki higieniczne oraz instrukcje do
wykonania preparatu i obserwacji mikroskopowej:
Instrukcja
do wykonania preparatu mikroskopowego: potrzyj patyczkiem higienicznym
wewnętrzną część policzka, przenieś pobrane komórki na szkiełko podstawowe
pocierając patyczkiem z próbką o szkiełko, a następnie przygotowany materiał
nakryj szkiełkiem nakrywkowym.
Wykonaj
obserwację mikroskopową zaczynając od najmniejszego powiększenia mikroskopu.
Uczniowie
przypominają sobie zasady pracy w grupie i przystępują
do wykonywania zadania. Wcześniej wraz z nauczycielem oraz korzystając
z podręcznika przypominają sobie i omawiają zasady pracy z mikroskopem.
Uczniowie prowadzą obserwacje mikroskopowe i wykonują schematyczne rysunki
obserwowanych komórek. Nauczyciel umawia się z uczniami,
że wykonują rysunki większe niż obraz oglądany pod mikroskopem. Cały czas
nadzoruje i pracę zespołów dbając o dyscyplinę i ład na stanowiskach.
FAZA
PODSUMOWUJĄCA:
Nauczyciel
rozdaje uczniom kartę pracy, którą uzupełniają i wklejają do zeszytu:
Karta pracy:
Wstaw
poniższe wyrazy w odpowiednie miejsca wypełniając luki w zdaniach:
błona komórkowa, jądro komórkowe,
komórka, cytozol, kształt
……………………
jest najmniejszą częścią organizmu wykonującą podstawowe czynności życiowe.
W zależności od tego jaką funkcję pełnią komórki mają różny………………...
oraz wielkość.
Od środowiska zewnętrznego komórkę zwierzęcą oddziela……………………. .
Składniki cytoplazmy to m.in. galaretowaty…………………….. oraz zanurzone w nim
mitochondria, rybosomy i wakuole ( wodniczki).
……………………………….. zawiera DNA i kieruje
wszystkimi procesami, które zachodzą w komórce.
Skrzynka pytań:
Uczniowie
losują pytania dotyczące lekcji i udzielają na nie odpowiedzi; przykładowe
pytania:
- podaj dwa kształty komórek zwierzęcych
- z jakich elementów zbudowana jest cytoplazma
- określ funkcję jądra komórkowego
-
podaj funkcję błony komórkowej
Quiz:
Uczniowie otwierają zeszyty na ostatnich dwóch stronach( jedna pomalowana na
zielono, druga na czerwono) . Nauczyciel wskazuje elementy komórki odpowiednio
je nazywając i określając ich funkcję. Jeśli ta informacja jest zgodna z prawdą
to uczeń podnosi zieloną kartkę a jeśli informacja jest fałszywa – czerwoną.
Czas trwania:
45 minut
Opracowała : Sylwia Brenk
Źródło:
Nowa
Era Marian Sęktas, Joanna Stawarz Puls Życia kl5 Podręcznik do biologii dla
klasy piątej szkoły podstawowej 2018r.
Multimedialny Atlas Anatomiczny wyd. Nowa
Era
SCENARIUSZ LEKCJI WOS-U
PRZEPROWADZONEJ W KLASIE VIII
Temat: Oblicza
współczesnego patriotyzmu.
Cele
wynikające z podstawy programowej: uczeń
- zna
pojęcie ojczyzny,
- wie czym
jest mała ojczyzna,
- rozumie
pojęcie patriotyzmu,
- umie wymienić
postawy patriotyczne,
- określa
problematykę poznanego dzieła filmowego,
-
wykorzystuje w interpretacji pojęć wiedzę historyczną, wartości uniwersalne.
Kształtowane
kompetencje kluczowe:
-
porozumiewanie się w języku ojczystym: czytanie ze zrozumieniem,
interpretowanie, argumentowanie,
- wybieranie
informacji , wyrażanie opinii, wykorzystywanie pojęć w mowie i piśmie,
- świadomość
i ekspresja kulturalna: doświadczanie uczuć związanych z dziełem filmowym i
muzycznym, wyrażanie opinii i refleksji, rozumienie wartości moralnych,
-
kompetencje społeczne: współpraca, szacunek wobec rozmówcy, innych poglądów,
- uczenie
się: samodzielna praca z tekstem, układanie notatki,
Matematyczne:
określanie wieku.
Metody
pracy: prezentacja filmu, pogadanka, dyskusja, praca z tekstem z e-podręcznika,
udział w sondażu Kuby Jankowskiego.
Formy pracy:
zbiorowa, jednolita.
Przebieg
zajęć:
1. Rozmowa wstępna na temat pojęć- ojczyzna,
mała ojczyzna.
2. Odwołanie się do wiedzy historycznej
uczniów odnośnie okoliczności, w jakich przyszło Polakom walczyć o wolność- prezentacja krótkometrażowego filmu „ Niezwyciężeni” M. Misińskiego.
https://historia.wprost.pl/10075994/w-taki-sposob-historii-polski-jeszcze-nie-pokazywano-zobacz-film-niezwyciezeni.html
3. Czytanie tekstów z e-podręcznika i
wykonywanie ćwiczeń. https://epodreczniki.pl/a/moja-wielka-i-mala-ojczyzna-patriotyzm/D13c9mUNt
4. YouTube- udział w ulicznym sondażu
Kuby Jankowskiego. Odpowiedzi na pytania: https://www.youtube.com/watch?v=-NDYOBOdu4E
- Co to jest patriotyzm?
- Czy młodzi ludzie są patriotami?
- Czy sam jesteś patriotą?
- Jak pokazywać patriotyzm na co dzień?
5. Obejrzenie tekstu multimedialnego z
e- podręcznika.
Zapiszcie swoją definicję patriotyzmu.
6. Czym jest patriotyzm XXI wieku?
https://www.youtube.com/watch?v=E4FDhHnQ1Yw
Muzyka z YouTube –T. Love „ To Wychowanie” jako wyraz
współczesnego patriotyzmu.
https://www.youtube.com/watch?v=tp2F8C6vD7o
7. Zadanie domowe: Wykonajcie miniprojekt pt. „ Oblicza współczesnego patriotyzmu.”
Opracowała: Izabela Symoszyn
Scenariusz lekcji geografii w klasie ósmej
Treści podstawy programowej:
XVI Wybrane problemy i regiony
geograficzne Ameryki Północnej
i Południowej:
sytuacja
rdzennej ludności;
Uczeń:
5) ocenia sytuację rdzennej ludności
oraz wyjaśnia przyczyny zanikania kultur pierwotnych na przykładzie Ameryki
Północnej lub Południowej;
Cel ogólny:
Uczeń
określa przyczyny etnicznego i kulturowego zróżnicowania ludności Ameryki.
Cele szczegółowe:
1. Wiadomości:
Uczeń:
- zna przyczyny zróżnicowania rasowego i
etnicznego Ameryki
- zna przyczyny zaniku kultury rdzennych mieszkańców Ameryki
- zna zmiany liczby ludności Ameryki
2. Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi omówić wielkie migracje w
historii zasiedlania Ameryki
- rozumie sytuację rdzennej ludności
- potrafi omówić skutki zanikania kultur pierwotnych na przykładzie
Ameryk
3. Postawa:
Uczeń:
- doskonali
umiejętność pracy w grupie.
- czuje odpowiedzialność za przekazywaną wiedzę innym osobom.
Metody:
JIGSAW
Forma pracy:
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- podręcznik i zeszyt ucznia
- atlas geograficzny
- ogólnogeograficzna i polityczna mapa ścienna Ameryki Północnej
i Ameryki Południowej
Przebieg lekcji:
1) Powitanie
uczniów
2) Czynności organizacyjno – porządkowe
3) Nauczyciel
podaje temat lekcji i określa jej cele
W epoce przedkolumbijskiej, czyli przed
przybyciem Europejczyków
do Ameryki, kontynent był zamieszkiwany przez bardzo zróżnicowane grupy
ludności o zróżnicowanym stopniu rozwoju. Od momentu podróży Krzysztofa Kolumba zapoczątkowano napływ
mieszkańców Starego Świata – Europejczyków, Afrykanów i Azjatów – do
Ameryki. Była to największa wymiana ludności na wielkim obszarze lądowym
w historii ludzkości.
Nauczyciel prezentuje krótki film wydawnictwa Nowa Era
na stronie: www.docwiczenia.pl , kod: N8GRLB
przedstawiający wielki napływ
migracji obu Ameryk.
FAZA REALIZACYJNA:
Temat lekcji
:
Zapisanie
tematu lekcji na tablicy i w zeszycie.
Temat:
Ludność Ameryki.
Nauczyciel nawiązuje do tematu,
następnie dzieli klasę na czteroosobowe grupy (np. poprzez odliczenie). Każdemu
członkowi zespołu nauczyciel wręcza kartę pracy z osobnym zestawem zadań do
opracowania. Każda grupa posiada całość materiału (zestawy 1–4 : Załącznik nr
1). Nauczyciel określa czas na wykonanie zadań (15 min).
Uczniowie na podstawie informacji z
podręcznika, atlasu geograficznego oraz map ściennych samodzielnie wykonują zadania
z kart pracy. Odpowiedzi na pytania zapisują w zeszycie przedmiotowym.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. W razie potrzeby pomaga
im i udziela dodatkowych wyjaśnień.
Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie, którzy opracowywali to samo zagadnienie
zbierają się przy oddzielnych stolikach. W ten sposób powstają cztery zespoły
ekspertów, którzy omawiają przygotowywane treści,
a następnie wspólnie zastanawiają się, w jaki sposób przekazać zagadnienia
pozostałym osobom ze swoich pierwotnych grup. Mają na to 10 min.
Po upływie
określonego czasu uczniowie wracają do wcześniej utworzonych grup i
przedstawiają pozostałym materiał, który przygotowali w zespołach eksperckich. Podczas
pracy na lekcji wszyscy uczniowie pracują, każdy
ma określone zadanie do wykonania i zaprezentowania, wszyscy uczniowie mogą
opanować główne treści lekcji.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Nauczyciel
zadaje pytania kontrolne, aby sprawdzić stopień opanowania materiału przez
uczniów.
Zadanie domowe:
Uzupełnij
ćwiczenia str. 57-58.
Czas trwania:
45minut
Opracowała : Sylwia Brenk
Źródło:
Nowa Era Tomasz Rachwał, Dawid Szczypiński Planeta Nowa
Podręcznik do geografii dla klasy ósmej szkoły podstawowej 2018r.
Wydawnictwa Nowa Era strona: www.docwiczenia.pl , kod: N8GRLB
Załącznik 1. Zestawy zadań dla grup:
1. Na podstawie podręcznika scharakteryzuj zróżnicowanie etniczne
i kulturowe Ameryki.
2. Korzystając z dostępnych źródeł omów przebieg fal migracji w Ameryce.
Dokonaj analizy zmian liczby ludności Ameryki na podstawie wykresu Liczby
ludności Ameryki w latach 1920-2015 w podręczniku na str. 123.
3. Na podstawie podręcznika omów sytuację rdzennej ludności Ameryki;
korzystając z mapy w podręczniku przedstawiającej Udział rdzennej ludności w
ogólnej liczbie mieszkańców oraz map ściennych i atlasów odczytaj,
w których krajach Ameryki jest najniższy udział ludności rdzennej
i zastanów się dlaczego tak jest.
4. Korzystając z dostępnych ci źródeł wymień przyczyny zanikania kultur pierwotnych w Ameryce oraz ich skutki.
Scenariusz
lekcji biologii w klasie siódmej
Temat: Narząd słuchu i równowagi- budowa i czynności ucha.
Treści podstawy programowej:
10. Narządy
zmysłów. Uczeń:
4) Rozpoznaje elementy budowy ucha (na
modelu, rysunku, według opisu itd.)
oraz przedstawia ich funkcje,
5) Określa wpływ hałasu na zdrowie
człowieka,
6) Przedstawia rolę zmysłu równowagi,
smaku, węchu i dotyku; wskazuje
umiejscowienie receptorów właściwych tym
zmysłom.
Cel ogólny:
Poznanie i
zrozumienie budowy i czynności narządu słuchu i równowagi,
oraz kształtowanie
świadomości uczniów o szkodliwości hałasu na prawidłowe
funkcjonowanie
ucha.
1. Wiadomości:
Uczeń:
- zapoznaje się z
położeniem ucha
- zapoznaje się i rozumie budowę ucha
- zapoznaje się z funkcją
ucha i funkcjami poszczególnych elementów
- zna elementy ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego
- wyjaśnia na schemacie
(modelu) przebieg fali dźwiękowej oraz mechanizm
powstawania dźwięków
- ma świadomość konieczności
ochrony słuchu przed czynnikami zewnętrznymi
- ma świadomość, jak należy dbać o higienę słuchu oraz higienę
ucha
- poznanie w jaki sposób odbieramy
wrażenia zmysłowe – bodźce dźwiękowe
Uczeń:
- rozpoznaje poszczególne
części ucha
- potrafi podać drogę,
jaką odbywa fala dźwiękowa dochodząca do ucha
-
potrafi wyjaśnić, jaką rolę spełniają poszczególne elementy układu
-wyjaśnia mechanizm
utrzymania równowagi
3. Postawa:
Uczeń:
- rozwija własne zainteresowania
biologiczne
- rozumie,
iż należy dbać o higienę i właściwy stan uszu
- uczy się komunikacji w zespole, współdziałania, rozwiązywania
problemów
- precyzyjnie omawia
i uczy się słuchania innych
- uczy się
sumienności i dociekliwości
Metody: pogadanka, pokaz, obserwacja, doświadczenie
Forma pracy:
-indywidualna,
grupowa,
Środki dydaktyczne:
- model ucha
-
prezentacja multimedialna
- podręcznik i zeszyt ucznia
- animacja
-
balon, sznurek,
nożyczki, przeciętą butelkę plastikową, cukier lub posypka, trąbka
- karty pracy
Przebieg lekcji:
FAZA
WPROWADZAJĄCA:
1) Powitanie uczniów
2) Czynności organizacyjno – porządkowe
3) Przypomnienie w
formie burzy mózgów informacji z poprzednich zajęć
4) Nauczyciel podaje temat lekcji i określa jej cele
Nawiązanie
do tematu:
Na
wcześniejszych lekcjach biologii mówiliśmy o różnych zjawiskach zachodzących w
przyrodzie, które jako istoty żywe rejestrujemy za pomocą narządów zmysłu. Zmysły są naszym łącznikiem ze
światem. Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się, dlaczego słyszymy dźwięki?
FAZA
REALIZACYJNA:
Temat
lekcji :
Zapisanie tematu lekcji na tablicy i w
zeszycie.
Temat: Narząd słuchu i równowagi- budowa i
czynności ucha.
Aby
dowiedzieć się, co to jest dźwięk i dlaczego słyszymy musimy powiedzieć kilka
słów o budowie i działaniu ludzkiego ucha.
Nauczyciel prezentuje model ucha wskazując poszczególne elementy ucha,
opowiada za co są odpowiedzialne. Dokonuje podziału na ucho zewnętrzne,
środkowe
i wewnętrzne. Określa rolę poszczególnych elementów ucha w odbieraniu fal
dźwiękowych. Zapoznaje uczniów z rolą trąbki słuchowej jako kanału łączącego ucho środkowe ze środowiskiem zewnętrznym.
Omawia narządy ucha wewnętrznego odpowiedzialne za utrzymanie równowagi.
Następnie uczniowie oglądają animację przedstawiającą drogę jaką pokonuje fala
dźwiękowa w uchu:
https://www.youtube.com/watch?v=CfJ-AAEOyKY
Uczniowie
wykorzystując model ucha w oparciu o zdobytą wiedzę starają
się omówić drogę fali dźwiękowej od małżowiny usznej do mózgu.
Nauczyciel rozdaje karty pracy uczniom –
schemat budowy ucha, uczniowie
w grupach podpisują elementy budujące ucho zewnętrzne, wewnętrzne i środkowe.
Uczniowie prezentują wypełnioną kartę
pracy, porównują ją z pracami innych
i z modelem budowy ucha poprawiając błędy.
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że cały
otaczający nas świat wypełniony
jest dźwiękami, które mogą być naturalne
(występujące w przyrodzie) lub sztuczne wytwarzane przez różne maszyny oraz
instrumenty.
Uczniowie krótko przypominają sobie
wiadomości poznane na lekcji fizyki dotyczące dźwięku : co jest źródłem dźwięku
i jak powstaje?
Nauczyciel zadaje pytanie: dlaczego
słyszymy dźwięki? Wyjaśnia pojęcie fali dźwiękowej wykorzystując porównanie że
dźwięk rozchodzi się w postaci fal podobnie jak rozchodzą się fale na wodzie.
Prezentuje w sposób doświadczalny: „Jak zobaczyć dźwięk?”. Informuje uczniów,
że Fale dźwiękowe są to podłużne fale mechaniczne. Mogą rozchodzić się zarówno
w ciałach stałych jak i w cieczach i gazach. Rozchodzą się w ośrodku
materialnym jako ciąg drgań cząstek ośrodka. Zakres częstotliwości fal
mechanicznych może być bardzo duży.
Uczniowie wykorzystując: balon, sznurek,
nożyczki, przeciętą butelkę plastikową, cukier lub posypkę i trąbkę wykonują w
grupach membranę obrazującą mechanizm słyszenia. Dmuchając w trąbkę wydobywają
z niej dźwięk tworząc fale dźwiękowe, które rozchodzą się w powietrzu i docierają do butelki z gumową
membraną. Wibrujące powietrze wprawia ją w ruch co powoduje, że znajdujący się
na niej cukier lub posypka podskakują. Uczniowie wyciągają wspólnie z
nauczycielem wniosek: podobny proces zachodzi w uchu, w którym czuła błona
bębenkowa zachowuje
się tak samo jak membrana w wykonanym przez uczniów doświadczeniu.
Na zakończenie nauczyciel podaje
uczniom, że natężenie dźwięku mierzy
się w decybelach
(dB). Omawia także jakie dźwięki mają wpływ na nasz słuch:
gdy natężenie
dźwięku wynosi o dB, to nie słyszymy go, gdy jego wartość przekracza 120 dB,
dźwięk jest tak głośny że odczuwamy ból. Przekroczenie 140 dB powoduje
uszkodzenie słuchu.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Uczniowie
samodzielnie próbują nazwać na modelu ucha poszczególne elementy jego budowy. Omawiają budowę, funkcję ucha,
mechanizm słyszenia
i równowagi.
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną podsumowującą lekcję.
Uczniowie otrzymują kartę pracy do
uzupełnienia i wklejają ją do zeszytu.
Nauczyciel
sprawdza poprawność wykonania zadania.
Uczniowie
z pomocą nauczyciela rozwiązują zadania w zeszycie ćwiczeń.
Pogadanka
na temat higieny narządu słuchu, najczęstszych wad i ich korygowania.
Karta pracy:
Podpisz zaznaczone na rysunku elementy budowy
ucha:
Zadanie domowe:
Wymień czynniki mogące przyczynić się do
utraty słuchu.
***
Wyjaśnij, dlaczego u ludzi starszych
istnieją problemy z zachowaniem równowagi?
Czas trwania:
45
minut
Opracowała: Sylwia Brenk
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82uch#/media/Plik:Ear-anatomy.svg
Nowa
era Małgorzata Jefimow Puls Życia kl8 Podręcznik do biologii dla klasy siódmej
szkoły podstawowej Nowa edycja 2020-2022
SCENARIUSZ
LEKCJI Z MATEMATYKI W KLASIE IV
Część wstępna zajęć
1. Sformułowanie i zapis tematu (w
odniesieniu do celu, który założył i chce osiągnąć nauczyciel).
Temat: Planując wyjazd na Jarmark,
zaplanuj… budżet! Obliczenia pisemne.
Cel główny: Planowanie budżetu z zastosowaniem obliczeń pisemnych – wykorzystanie
informacji dotyczących wartości.
Cele
szczegółowe. Uczeń:
1. Posługuje się zasadami mnożenia i dodawania liczb
naturalnych.
2. Wykorzystuje w praktyce działania na liczbach naturalnych
do obliczania kosztu zaplanowanego wyjazdu.
3. Planuje kolejność wykonywania czynności.
4. Buduje strategię wykorzystania posiadanych informacji.
5. Zamienia jednostki długości i pieniędzy.
6. Trenuje umiejętności matematyczne – działania pisemne na
liczbach naturalnych, zamiana jednostek, obliczanie czasu.
2. Odniesienie do podstawy
programowej i zapis dotyczący jej wzbogacenia (poszerzenia, pogłębienia
treści/zagadnień) o nowości.
2.1 dodaje i odejmuje w pamięci liczby naturalne
dwucyfrowe lub większe, liczbę jednocyfrową dodaje do dowolnej liczby
naturalnej i odejmuje od dowolnej liczby naturalnej;
2.2 dodaje i odejmuje liczby naturalne
wielocyfrowe sposobem pisemnym:
2.5 stosuje wygodne dla siebie sposoby
ułatwiające obliczenia, w tym przemienność i łączność dodawania i mnożenia oraz
rozdzielność mnożenia względem dodawania;;
5.9 szacuje wyniki działań
12.4
wykonuje proste obliczenia kalendarzowe na dniach, tygodniach, miesiącach,
latach;
14.5
do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną
wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a
także własne poprawne metody;
3. Cele i treści nauczania.
Uczeń poznaje i stosuje metodę mapy
pojęciowej. Rozwija płynność i giętkość myślenia, zadaje pytania otwarte, w tym
wzajemne pytania ucznia do kolegi lub koleżanki. Efektywnie pracuje w zespole i
jest odpowiedzialny za powierzone zadanie (podkreślić to
w poleceniu, każdy jest odpowiedzialny za tę część zadania, której się podjął).
4. Podanie celu w języku ucznia
(będziesz: wiedział, umiał, potrafił…)
Nauczyciel:
Podczas dzisiejszych zajęć będziecie:
●
Trenowali umiejętności matematyczne
związane z obliczaniem pisemnym i pamięciowym,
●
Zamieniali stosownie do potrzeb
jednostki pieniędzy,
●
Planowali budżet na wycieczkę na
Jarmark,
●
Formułowali argumenty do dyskusji i
uzasadniali własne zdanie.
5.
Postawienie pytania problemowego (otwartego: jak?, w jaki sposób?, dlaczego?
(uzasadnij), co by było gdyby?, co zrobić, żeby?…).
W
jaki sposób zaplanować budżet i obliczyć koszty związane z wyjazdem na Jarmark
Bożonarodzeniowy?
6. Zadanie wprowadzające do
tematu/zagadnienia (nawiązuje do tematu zajęć i
pytania problemowego, pozwala nauczycielowi oszacować zasoby/wiedzę uczniów,
którą już posiadają w zakresie tematu/zagadnienia, nad którym będą pracowali,
stymuluje myślenie twórcze, motywuje do podejmowania dalszej aktywności, może
stanowić rozgrzewkę intelektualną).
Zadanie (opis):
Uczniowie:
Zostają podzieleni na 5 grup, każda grupa otrzymuje kopertę
z zestawem przygotowanych działań,
Nauczyciel:
Otrzymaliście
kartki z działaniami, na których również znajdują się fragmenty kodu QR. Użyjcie
swojej wiedzy, aby obliczyć wartość wszystkich działań, a następnie ułóżcie
wyniki w kolejności malejącej.
Po
odwróceniu wyników i odczytaniu kodu QR, otrzymacie hasło w języku angielskim.
Przetłumaczcie je i napiszcie na kartkach przygotowanych na ławkach – będzie to
wasza nazwa grupy.
Nauczyciel: Wykonaliście swoje zadanie, zapraszam Was teraz do
zobaczenia efektów pracy sąsiednich zespołów.
Część główna zajęć
Wprowadzenie
do zadania głównego:
Nauczyciel: Za chwilę obejrzycie film, będziecie
nadbudowywać swoja wiedzę, będziecie ją konstruować. Dlatego proszę Was, byście
w czasie tego filmu skupili się na tym i zanotowali w notatnikach jak obliczyć
zaplanować budżet , na podane wyjście/wyjazd
Waszym zadaniem będzie dowiedzieć
się z filmu jak zaplanować budżet na wyjazd na Jarmark dla 4 osób
FILM na tablicy multimedialnej (ze
strony pi-stacja „Obliczenia praktyczne – budżet)
7. Wprowadzenie do zadania głównego
i jego opis (zadanie służy rozwiązaniu problemu):
a)
nadbudowanie wiedzy uczniów – rola nauczyciela ogranicza się do
zaaranżowania pracy uczniów z dostępnymi źródłami wiedzy
b)
przedstawienie uczniom zadania głównego – zadania
do wykonania służącego rozwiązaniu:
Nauczyciel:
Czy na podstawie filmu
dowiedzieliście się jak zaplanować budżet?
Waszym
zadaniem będzie zaplanowanie budżetu na przyjęcie wyjazd jednodniowy na Jarmark
do Wrocławia dla 4 osób. Do zaplanowania budżetu wykorzystacie technikę mapy
pojęciowej.Wykorzystajcie również
tablety, aby wyszukać informacje o kosztach połączeń kolejowych, wyżywieniu
oraz kosztach produktów.
Wskazówka
dla nauczyciela: Nauczyciel
krótko informuje i przypomina na czym polega mapa pojęciowa.
Nauczyciel: Podczas wykonywania zadania
pamiętajcie, że Wasz budżet ma być konkretny i realny.
Zanim
rozpoczniecie pracę, proszę porozmawiajcie ze sobą, zastanówcie się o co warto
siebie nawzajem zapytać, zanim zaczniecie konstruować budżet.
Wykorzystajcie
swoje mocne strony, starajcie się umiejętnie rozdzielić zadania, tak aby każdy
członek zespołu był zaangażowany w pracę i czuł się odpowiedzialny za coś
konkretnego. Pamiętajcie, że wspólnie jesteście twórcami Waszego budżetu.
8. Wykonanie zadania głównego przez
uczniów.
Uczniowie:
1. Tworzą plan, analizują dane, przeliczają , a następnie
wykonują mapę pojęciową.)
9. Weryfikacja – sprawdzanie
rozwiązania, udoskonalanie.
10. Prezentacja rozwiązań przez
uczniów.Jest to cześć zajęć, kiedy uczniowie dokonują
autoprezentacji, prezentacji pracy zespołu i wstępnej samooceny/oceny
koleżeńskiej, np. to się nam udało, to był dobry pomysł…)
Nauczyciel:
Zaplanowaliście swój budżet proszę
Was teraz o przedstawienie wyników swojej pracy. Wybierzcie w jaki sposób
dokonacie prezentacji swojego budżetu, może każdy
z członków grupy będzie chciał przedstawić tę część budżetu, którą sam wykonał?
Wskazówka
dla nauczyciela: Pozostałych uczniów proś o
nagrodzenie swoich kolegów za poprawnie wykonane zadanie. Nauczyciel może
powiedzieć: Zastanówcie się w jaki sposób
ich nagrodzicie? Każdy zespół wymyśla swój własny sposób nagradzania innych.
Część końcowa zajęć – podsumowanie
11. Ważne pytania nauczyciela
(skłaniające dzieci do autorefleksji i samooceny/oceny koleżeńskiej): Czego
nowego się dzisiaj nauczyliście?, Jak się wam pracowało?, Co was zaskoczyło? Z
czego jesteście najbardziej zadowoleni?, itp.
Nauczyciel:
Na dzisiejszej lekcji trenowaliście
umiejętności matematyczne dotyczące obliczeń pieniężnych, zapraszam Was do
stworzenia dla siebie informacji zwrotnej. Dokończcie zdania na karteczkach.
Jeśli ktoś jest chętny, to zapraszam do przeczytania swojej refleksji.
Uczniowie:
Otrzymują kartki ze zdaniami, które zaczynają się od zwrotów: : „Dowiedziałem
się, że...”, „Zaczynam się zastanawiać...” „Zaskoczyło mnie, że...”,
Na
ławkach są tablety, które
wyświetlają 4 piktogramy umiejętności, uczniowie wybierają najważniejszy dla
nich:
zadawałem pytania
podejmowałem decyzje
współpracowałem w zespole – opracowywałem budżet, obliczałem
budżet.
oglądałem film – nadbudowywałem wiedzę na temat planowania
budżetu
Wybierzcie ten, który oznacza, że
taki właśnie sposób pracy na lekcji pomógł wam dziś trenować umiejętności
matematyczne,
13. Informacja zwrotna od uczniów o efektywności sposobów
pracy podczas zajęć służących uczeniu się (np. światła, mówiące kartki, zdania
niedokończone, kostka, kosz i walizka, buźki itp.) Jaki sposób pracy, co konkretnie, jakie
metody, formy, środki dydaktyczne, działania na lekcji pomogły wam dziś
14.
Praca domowa, jako forma utrwalenia, poszerzenia wiedzy, dalszego eksplorowania
zagadnienia i pracy własnej wynikającej z ciekawości poznawczej ucznia –
zadania do wyboru (dla zainteresowanych).
Do wyboru:
– w czasie weekendu w rodzinach
zwykle robi się większe zakupy, zaplanujcie wraz z rodzicami budżet dla rodziny
na niedzielne śniadanie
– wymyślcie na zajęcia zestaw
towarów i produktów, które będą niezbędne aby zaplanować wigilię.
16.
Metody, formy pracy i środki dydaktyczne.
–
praca w grupach,
-
rozsypanka, hasła
–
praca indywidualna,
–
film,
– kartki z informacjami które posłużą do obliczeń,
Opracowała: Katarzyna Stefaniak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz